Союз Бродрийских Республик
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
avatar
Mikołaj Patryk Dostojewsk
Posts : 8
Join date : 11/11/2020

Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego Empty Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego

Sob Lis 14, 2020 8:36 pm
Mam zaszczyt, jako Minister Aktywów Państwowych, pełniący jednocześnie funkcję Prezesa Instytutu Języka Brodryjskiego, rozpocząć pracę Instytutu Języka Brodryjskiego im. cara Adama Aleksandra Dostojewskiego.
Na początku kilka słów o tym, jak będzie wyglądała kwestia języka brodryjskiego. Otóż, według mnie, nie jest uzasadnione w tym momencie tworzenie oddzielnego, nowego języka brodryjskiego od zera (choć byłaby to naprawdę przyjemna i pożyteczna inicjatywa). Po pierwsze dlatego, że mamy już przetłumaczonych na język rosyjski sporo nazw instytucji i organizacji państwowych (np. Бродрия, Союз Бродрийских Республик, Вооружённые Cилы Союза Бродрийских Республик itp.). Po drugie dlatego, że jesteśmy mikronacją wzorującą się na Rosji i jakikolwiek język brodryjski musiałby być i tak łudząco podobny do rosyjskiego, tak jak to było za czasów, gdy język brodryjski zaczęto tworzyć w grutinowskiej Federacji Brodryjskiej, już ponad 6 lat temu. Tworzenie hybrydy polskiego i rosyjskiego skończyłoby się natomiast stworzeniem ukraińskiego. Smile Nie oznacza to jednak absolutnie, że działalność Instytutu jest pozbawiona sensu - wręcz przeciwnie, otwiera to przed nami nowe możliwości. Ponieważ "świat realny" oficjalnie nie istnieje, możemy przyjąć, że realny rosyjski jest językiem brodryjskim. Zamierzam oczywiście w języku brodryjskim wprowadzić pewne zmiany na poziomie leksykalnym w stosunku do rosyjskiego. W związku z tym, wyłania się obraz następujących zadań Instytutu:
- tworzenie brodryjskojęzycznych wersji brodryjskich nazw geograficznych, urzędów, imion i nazwisk (można nawet pomyśleć o stworzeniu wzoru brodryjskiego paszportu);
- tłumaczenie na brodryjski dokumentów;
- promowanie używania języka brodryjskiego w Brodrii, tworzenie samouczków brodryjskiego;
- tworzenie brodryjskich wersji neologizmów, np. takich typowych dla świata mikronacji (realioza);
- organizowanie konkursów związanych z językiem brodryjskim, np. konkursów na brodryjską twórczość;
- w przyszłości może nawet stworzenie brodryjskiej strony internetowej po brodryjsku.
Jak jednak powszechnie wiadomo, w każdym języku (a już zwłaszcza w języku kraju tak wielkiego i różnorodnego jak Brodria) występują różne dialekty. Dlatego też do zadań Instytutu należeć będzie również opisywanie tychże dialektów. Można nawet rozważyć w przyszłości powołanie komórki podległej Instytutowi Języka Brodryjskiego - Instytutu Lingwistycznego, który prowadziłby badania związane z językami mniejszości narodowych, a także innych krajów. Kto wie, może doprowadzi to kiedyś do uczynienia z Brodrii ważnego mikroświatowego ośrodka badań lingwistycznych?
W najbliższych dniach zamierzam natomiast rozpocząć pracę nad statutem Instytutu i pierwszymi tłumaczeniami brodryjskich nazw.

Władimir Iljicz Grenin and Piotr Pawłowicz like this post

Andrzej Swarzewski
Andrzej Swarzewski
Posts : 18
Join date : 11/11/2020

Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego Empty Re: Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego

Sob Lis 14, 2020 9:56 pm
Myślę, że uznanie rosyjskiego za brodryjski jest rozsądne. Ale mało ambitne, o ile nie wykorzystamy tego korzystnego stanu rzeczy. Tworzenie nazw też jest ważne, tłumaczenie neologizmów jest interesujące. Ale to wciąż mało. Działalność którą opisaliście, Mikołaju Adamowiczu, byłaby bardzo dobra, gdyby udało się ją systematycznie prowadzić. Ale niewyróżniająca.

Co byłoby wyróżniające?

Promocja w runecie. Wydawanie co jakiś czas rosyjskojęzycznej wersji "Prawdy". Nawiązanie kontaktu z rosyjskimi mikronacjami. Może nawet ściągnięcie tu kilku Rosjan. To cel niezwykle ambitny, ktoś mógłby rzec, że utopijny. Ale właśnie takiego celu potrzebujemy, jeśli nie chcemy być kolejną mikronacją, kolejną odsłoną Brodrii, która trochę pożyje i upadnie.

Kto pisze się na próbę stworzenia pierwszej polsko-rosyjskiej mikronacji?

Piotr Pawłowicz likes this post

Piotr Pawłowicz
Piotr Pawłowicz
Posts : 32
Join date : 10/11/2020

Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego Empty Re: Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego

Nie Lis 15, 2020 12:40 am
Jestem w stanie działać w takim stanie rzeczy. Rosjanie w polskim mikroświecie mogliby dać dużo świeżości. Sam osobiście mogę zająć się językiem ruskim, który w założeniu miał się opierać na j.białoruskim, rosyjskim i polskim.
Władimir Iljicz Grenin
Władimir Iljicz Grenin
Admin
Posts : 33
Join date : 08/11/2020
Location : Broskwa
https://brodrija.forumpolish.com

Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego Empty Re: Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego

Nie Lis 15, 2020 4:49 pm
Rosjanie to nasi słowiańscy bracia i siostry. Taki kontakt mógłby nas mocno rozwinąć.
avatar
Mikołaj Patryk Dostojewsk
Posts : 8
Join date : 11/11/2020

Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego Empty Re: Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego

Pon Lis 16, 2020 12:32 am
Bardzo cieszy mnie, że działalność Instytutu zainteresowała tyle osób. Nawiązanie współpracy z rosyjskim mikroświatem byłoby na pewno niezwykle cenną inicjatywą, wyróżniłoby to nas spośród innych mikronacji, napędziło aktywność, plus dochodziłyby korzyści czysto ludzkie, takie jak nowe przyjaźnie, łamanie stereotypów itp. Jestem oczywiście za i sądzę, że do zainicjowania tego typu wymiany byłoby dobrze powołać w ramach Instytutu specjalny komitet, który to komitet wkrótce powołam.

A co do języka ruskiego - jak najbardziej również popieram. Możesz już się czuć członkiem Instytutu, Piotrze. Rozumiem, że język ruski byłby językiem mniejszości etnicznej Rusinów?

Piotr Pawłowicz
Piotr Pawłowicz
Posts : 32
Join date : 10/11/2020

Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego Empty Re: Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego

Pon Lis 16, 2020 6:58 am
Oczywiście. Wypadałoby jako wódz tej mniejszości narodowej i najsłynniejszy Rusin zrobić coś dla swojego ludu. Oczywiście pomogę też Tobie z Brodryjskim. Smile
Andrzej Swarzewski
Andrzej Swarzewski
Posts : 18
Join date : 11/11/2020

Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego Empty Re: Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego

Wto Lis 17, 2020 12:31 pm
Do Białorusinów i Małorusinów też można się zwrócić z propozycją współpracy. Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale chyba Rosjanie, Białorusini i Małorusini wzajemnie się rozumieją? Więc ten język ruski, który planujecie też powinien być dla nich zrozumiały

Piotr Pawłowicz likes this post

Piotr Pawłowicz
Piotr Pawłowicz
Posts : 32
Join date : 10/11/2020

Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego Empty Re: Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego

Wto Lis 17, 2020 8:36 pm
Oczywiście. Ruski ma być na podstawie Białoruskiego. Smile
Sponsored content

Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego Empty Re: Działanie Instytutu Języka Brodryjskiego

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach